Bu web sitesi çerezleri kullanır. Web sitesinde gezinmeye devam ederek, çerez kullanımını kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Raf Ömrü

Gıda güvenliği ve marka değeri açısından önemli bir parametre olan raf ömrü, bir gıdanın güvenliği ve kalitesi optimum şekilde korunarak, belirtilen depolama koşullarında tutulabildiği sürenin uzunluğudur. Gıda üretildiği an raf ömrü başlar. Gıdanın içeriği, üretim aşamaları, paketleme türü ve nasıl saklandığına göre süre değişir. Raf ömrü süresince gıdada herhangi bir fiziksel ya da kimyasal değişiklik olmamalı, etiketindeki besin değerlerini taşımaya devam etmeli ve de yenilebilir olmalıdır.

Intertek bünyesinde hizmet verilen Raf ömrü testleri, ‘’Gerçek Zamanlı Raf Ömrü” ve “Hızlandırılmış Raf Ömrü” Testleri’ olmak üzere ikiye ayrılır.

Gerçek zamanlı raf ömrü testinde ürün normal satış şartlarını sağlayan ortamlarda bekletilir ve üründe oluşabilecek fiziksel, kimyasal, mikrobiyolojik ve duyusal değişimler izlenir. Uzun süreli raf ömrüne sahip olan ürünlerde, gerçek zamanlı raf ömrü testlerine alternatif olarak günümüz matematiksel modellemelerinden yararlanılan, hızlandırılmış raf ömrü testleri tercih edilebilir.

Hızlandırılmış raf ömrü testinde gıda ürünü; normal satış ve tüketim şartları dışındaki sıcaklık ve nem içeren zorlayıcı ortamlarda bekletilir. Gıdanın özelliğine bağlı olarak gerekli mikrobiyolojik, fiziksel, kimyasal ve duyusal testler yapılarak ürünün raf ömrü hakkında önceden bilgi sahibi olunabilir.

Doğru ve güvenilir raf ömrü testi, ürün geri çağırma riskini azaltacak ve doğru raf ömrü süresi belirlemenizi sağlayacaktır. Böylelikle sürdürülebilir bir gıda tedarik zinciri içinde süreçlerinizin ve sonuçta karlılığınızın iyileştirilmesine yardımcı olacaktır.


Yardıma mı ihtiyacınız var?

Bize bir istek gönderin
+90 212 496 46 46
Yenibosna:
+90 212 496 46 46
Maltepe
+90 216 445 00 00
 
 
Bizimle iletişime geçerek firmanıza nasıl yardımcı olabileceğimizi detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.