Oyuncak ve Kırtasiye

Oyuncak Testleri

Çocuk emniyeti, her ebeveynin en önemli meselesi ve tüm toplumun sorumluluğudur. Çocuklar için emin bir ev ve emin bir çevre sağlanmalıdır. Mutfak, yatak odası, banyo veya oturma odasında, nerede kullanılırsa kullanılsın, çocuk ürünleri emniyetli olmalıdır. Evlerde çocuklara özel hazırlanmış, potansiyel tehlike içeren ürünler olabilir. Çocukların eğlence amaçlı kullandıgı bu ürünlerde de emniyete dikkat edilmelidir.


Intertek testleriyle; çocuk ürünlerinin dizayn, emniyet ve kalitesini arttırmayı hedefler. 14 yaşından küçük çocukların oyunlarında kullanmak amacı ile tasarlanan ve imal edilen her türlü ürün ve oyun araç gereçleri olarak tanımlanan oyuncakların güvenliği ile ilgili olarak yerine getirilmesi gereken gereklilikler standartlarla belirlenmifltir.


Direktif 88/378/EC tehlike kaynağı altı alanı tanımlar. Bunlar; fiziksel ve mekanikal özellikler, yanma, kimyasal özellikler, elektrik özellikleri, hijyen ve radioaktivite. Oyuncaklar Avrupa marketine güvenli olarak girebilmesi için, bu altı alanın herbirini karflılamak ve sertifikalandırılmak zorundadır. Oyuncak, direktif içindeki aşağıdaki gereklilikleri sağlamalıdır;

 1. Oyuncak fiziksel ve kimyasal olarak güvenli olmak zorundadır.
 2. CE işareti taşımalı ve bu işaretin gerekliliklerini sağlamalıdır. Bu işaret uygun boyda olmalıdır.
 3. Oyuncak, oyuncağın güvenliğinden sorumlu kurumun Avrupa Birliğindeki adı ve adresini, uygun olduğu hallerde uyarı ve kullanım talimatlarını taşımalıdır.


Bu kapsamda güvenlik testleri, oyuncak testlerinden de ISO 17025’e göre akredite olan Intertek Türkiye tarafından uygulanmaktadır. Güvenlik testleri; EN 71-1; EN 71-2; EN 71-3 ve EN 71-9, Fitalat testleri standart test metodlarına uygun olarak Intertek Türkiye laboratuvarlarında gerçekleştirilmektedir.

Kırtasiye Testleri


Kirtasi̇ye Malzemeleri̇nde Ki̇myasal Ri̇skler


Kullandığımız tüm ürünlerde, etrafımızı saran her eşyada farkında olduğumuz veya olmadığımız birçok tehlike sözkonusudur. Teknolojinin hızla gelişmesi ve yaygınlaşması, kimya sanayinin her geçen gün yeni bir molekül keşfetmesi, farkında olmaya vaktimizin olmadığı birçok riski de beraberinde getirmiştir. Sağlıklı bireyler yetiştirmede çocuklarımızın tükettikleri gıdalar kadar, kullandıkları eşyaların da güvenli olması önemlidir.Bu nedenle kırtasiye malzemelerindeki kimyasal risklerin kontrol altında tutulması önemlidir.


Kırtasiye Ürünlerindeki Kimyasal Riskler

 • Azo Boyarmaddeler
 • Fitalat
 • Ağır Metaller
 • Alerjen Boyarmaddeler
 • Kanserojen Boyarmaddeler
 • Formaldehit
 • Nikel
 • PAH


Azo Boyarmaddeler (Direktif 2004/21/CE)

Kanserojen oldukları için yasaklıdır. Kırtasiye ürünleri kapsamında tüm tekstil ürünleri, (önlük, çorap, pantolon) deri ve sentetik materyaller (PVC, PU), boyalar (pastel boyalar, sulu boyalar), çanta ve kalemkutular, dosyalama grupları test edilmelidir.


Fitalatlar (Avrupa Kararı 1999/815/EEC ve 2005/84/EC)

Fitalatlar plastik ürünlerde/baskılarda yumuşatıcı olarak ve boyalarda kullanılır. Fitalatlar kanserojendir ve insanlarda ve hayvanlarda hormon sistemine zarar verir. Ayrıca astım ve üreme bozukluğuna da neden olur. Kırtasiye ürünleri kapsamında sentetik ürünler (PVC, PU, plastik), aksesuarlar ve baskılar, çocukların kullandıkları okul gereçleri (makas, maket bıçakları, kalemtraş, zımba, dosya grupları, silgiler, beslenme çantaları, kalemkutular, boyalar (pastel ve sulu boyalar) test edilmelidir.


Ağır Metaller

Ağır metaller insan vücuduna geçince iç organlarda (böbreklerde, karaciğerlerde ve eklemlerde) birikirler. Özellikle çocuklar için çok zararlıdır, sinir ve bağışıklık sistemini tahrip eder. Kırtasiye ürünleri kapsamında kumaş, aksesuar, kaplamalar, boyalar, metal, cam, kağıt, silgi (tüm kırtasiye ürünleri) test edilmelidir.


Alerjen Boyarmaddeler (Avrupa Komisyonu Kararı 2002/371/EC)

Alerjiye ve ciltte tahrişe neden oldukları için yasaklıdırlar. Kırtasiye ürünleri kapsamında sentetik tekstil ürünleri (polyester, polyamid, asetat, nylon), deri, boya, çantalar, beslenme çantaları, kalemkutular test edilmelidir.


Kanserojen Boyarmaddeler (Avrupa Komisyonu Kararı 2002/371/EC)

Bu tip boyarmaddeler deri ile temas sonucu deri tarafından direk absorblanırlar. Kanserojen olmaları nedeniyle yasaklıdır. Kırtasiye ürünleri kapsamında tekstil ürünleri, deri ve sentetik materyaller ile boyalar, çantalar, beslenme çantaları, kalem kutular test edilmelidir.


Formaldehit (Avrupa Komisyonu Kararı 2002/371/CE)

Tekstilde buruşmazlık apresi, çekmezlik apresi, boya ve baskının korunmasında, kağıt endüstrisinde ve yardımcı kimyasallarda bulunur. Alerji, tahriş, egzema ve akciğer kanserine neden olur. Kırtasiye ürünleri kapsamında tekstil ürünleri (önlük, pantolon, çorap), deri, kağıt ürünler, dosyalama grupları test edilmelidir.


Nikel (Avrupa Direktifi 94/27/EC)

Alaşım numunelerin kaplamasında, korozyona karşı direncinin arttırılmasında ve sertliklerinin arttırılmasında kullanılır. Uzun süre nikel içeren aksesuarlarla temas halinde olmak ciltte tahrişe ve alerjiye neden olur. Kırtasiye ürünleri kapsamında metal aksesuarlar (perçin, düğme, fermuar) Çocukların kullandıkları okul gereçleri (makas, maket bıçakları, kalemtraş, zımba, dosya grupları) test edilmelidir.


PAH (Poliaromatik Hidrokarbonlar)

Kanserojen olduklarından yasaklıdır. Kırtasiye ürünleri kapsamında kauçuk tabanlar, yumuşak parçalar, plastik parçalar Çocukların kullandıkları okul gereçlerinde silgiler, matara-beslenme çantaları, plastikler test edilmelidir.

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Bize bir istek gönderin
+90 212 496 46 46
Yenibosna:
+90 212 496 46 46
Maltepe
+90 216 445 00 00
 
Bizimle iletişime geçerek firmanıza nasıl yardımcı olabileceğimizi detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Bu web sitesi çerezleri kullanır. Web sitesinde gezinmeye devam ederek, çerez kullanımını kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.